تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تاریخچه صنعت آب در ایران

   

  بند آب
  رودهای ایران غالبا در طول سال كم آب هستند و یا آب ندارند. از این رو در گذشته نهرهای آب و روان آب هایی ساخته شد که آب اضافی بهاره در پشت ابن بندها جمع شود. با كمك جوی، آب را به کشتزارها رسانید. از جمله اقدامات با اهمیت در گذشته، بند امیر در فارس، كه توسط عضدالدوله دیلمی در سال 380 قمری ساخته شد و بند آب شاهپور یکم پادشاه ساسانی است که آب کارون را با دو مجرای انحرافی از مسیر اصلی برگردانند.

  قنات
  تامین آب با قنات از ویژگی های ایران است. قنات مجاری زیرزمینی است که در زیر آبرفت ها کنده شده و تا دامنه کوه ها می رسد و در فواصل مختلف نیز هواخوری دارد.

  آب انبار
  در ایران تلاش های زیادی به عمل می آمد تا آب را به هنگام فروانی ذخیره کنند. تقریبا هر منزل در زیر زمین خود آب انبار داشت و هر وقت نوبت آب فرا می رسید آب انبار و حوض را از آب قنات پر می کردند. گاهی اوقات آب اضافی بهاره قنات و گاهی هم آب چشمه ها را به این آب انبارها می ریختند. از آن جمله می توان از آب انبار عضدالدوله دیلمی در استخر فارس نزدیک تخت جمشید نام برد. نخستین تاسیسات پالایش آ ب در چغازنبیل در 3300 سال پیش ایجاد شد که آب آشامیدنی این شهر را تامین می کرد. با کندن نهر یا کانالی از رود کرخه آب به این بخش می رسید و پس از ورود به استخری به عمق 5 متر به لحاظ شیب مناسب آن، بخش قابل توجهی از گل و لای در آن رسوب می کرد.

  تاریخچه دفع فاضلاب در ایران
  نظر به اینكه ایرانیان باستان از اثر ویران کننده باران های زمستانی و فاضلاب مجموعه های مسکونی آگاه بودند در تخت جمشید شبکه مجاری فاضلاب تعبیه کردند. آنچه از دامنه های کوه رحمت جاری می شد توسط خندقی دفع می گردید. مازاد ظرفیت خندق و نیز آبی که از نهرهای واقع در زیر استحکامات و قسمت های مسکونی جمع آوری می شد بوسیله مجاری فاضلاب زیرزمینی به خارج روان می گشت.
  مثال دیگر سیستم دفع فاضلاب مربوط به ارگ گلی بم می باشد. شبکه فاضلاب این شهر بیشتر به منظور کنترل سیلاب ناشی از رگبارهای تندی بوده که در شرایط اقلیمی آن نواحی بسیار مخرب بوده است. این شبکه فاضلاب های خانگی ساکنین را جمع آوری و منتقل می نموده و در نهایت به خندقی منتهی می شده و در داخل آن تخلیه می گردیده است.
  نمونه ای از كاربرد فاضلاب استفاده از گازهای حاصل از تصفیه فاضلاب است. از آن جمله حمام شیخ بهایی در اصفهان است كه منبع انرژی گرمایی خود را از گازهای حاصل از فاضلاب بدست می آورده است.


  این مطلب تا کنون 46 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ شنبه 11 آذر 1391 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 30 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160749
 • بازدید امروز :168511
 • بازدید داخلی :12344
 • کاربران حاضر :193
 • رباتهای جستجوگر:329
 • همه حاضرین :522

تگ های برتر